Megfelelően infrastrukturált országokba tervezett kerékpártúrákhoz szükséges felszerelésemről készítettem egy összeállítást. Ki-ki persze ruházatból vihet kevesebbet, attól függően, milyen gyakran van kedve mosni.
Általános: Ha csomagos kerékpártúrára szeretnénk indulni, akkor alapvetően talán három dologra kell figyelni: a teljesíthető, alapos túratervre, a kielégítő edzettségre és a megfelelő felszerelésre, bár az sem árt, ha nagyjából összeillik a társaság. Ezzel kezdtem a "Tanácsok többnapos túra szervezéséhez" című javaslat összeállításomat, ám részletes csomag összeállításom nem írtam le.
{reklam}
A következő megismételt bekezdés alatt megtalálható az én bőséges és kultúrkörnyezetben (Európában és nem Nepálban) bevált csomag-összeállításom:
- Megfelelő felszerelés: Hátizsákkal nem lehet csomagos túrára indulni! Csomagos túrához csomagtartón hordott nyeregtáskára van szükség, lehetőleg vízhatlanra. Tátrai túratársaimnak jól beváltak a ponyvából (?) készült táskák, én pár éve már vízhatlan Vaude táskákkal túrázom (Mountex boltból), de ha csak átlagos táskánk van, vihetünk magunkkal a csomag letakarására alkalmas nylont. A sátor, illetve fölül a csomagokra rögzített hátizsák miatt szoktam én is. Akár a sátor miatt sem felesleges a 4*5 m-es vékony takarófólia, hiszen súlya elenyésző, viszont a sátor fölé jól jöhet egy egész napos esőben. A hivatalos verzió szerint a legoptimálisabb súlyelosztás az, ha első kerekünkre szerelve visszük a cucc kb. 1/3-1/4-ét. Esőkabát, esőnadrág alapvető, hosszú ujjúkat - nyáron - igény szerint pakoljunk be. (mikor először akartam nagyon megnyirbálni a sok cuccot, egyik hosszú ujjúmat ki is vettem a csomagból, mondván, ha hideg van, a pizsamát is magamra vehetem alul; senki nem látja.) Alsóneműből aszerint vigyünk, hogy milyen gyakran akarunk mosni. Ha hagyományos cipőben tekerünk, célszerű egy tartalékcipőt is a csomagba rakni, arra az esetre, ha a másik elázik. A pénzt nem szabad egy helyen tárolni; több helyre kell elrejteni. Gyógyszerek közül érdemes megfázásra vinni alapszereket, fájdalomcsillapítót, hasfogót, orrkenőcsöt, babakrémet, sebtapaszokat, valamint rovarcsípésre kenőcsöt és sportkrémet.
- Természetesen csak műszakilag jól felkészített kerékpárral induljunk útnak! Én indulás előtt kb. 1-2 héttel kicentíroztatom, lecseréltetem a láncot, racsnit, fékbowdeneket, beolajoztatom, átnézetem a bringát, valamint otthon magam új külsőgumit teszek fel. A Schwalbe City Jet vastagsága miatt egy 2000 km körüli túrát simán kibír.
- Ami a szerelőcuccokat illeti, érdemes szerintem minimum 2 belsőt vinni, szokásos kulcsokat, olajozót, egy-két tartalékküllőt, szigetelőszalagot, madzagot, láncbontót (?), küllőhúzót, törlőrongyot, foltokat kerékfoltozáshoz,...
CSOMAGOM ÖSSZEÁLLÍTÁSA
2-3 rövid bringanadrág
5-6 rövid kerékpáros mez
(nem aprózom el; ritkábban kell mosni)1 hosszú bringanadrág
1-2 hosszúujjú kerékpárosmez
5-6 alsónadrág és zokni
1 póló
1 bermudanadrág
(városnézés, stb.)1 szabadidőruha alsó-felső
pizsama
(szoktam vinni, és meleg ruhaként is funkcionál alulra véve)2 cipő
(egyik eső esetén tartalék)papucs
2 törülköző
1 fürdőnadrág
1 lélegző esődzseki és
hagyományos esőnadrág1 polár
(izzadtságot elszívja és meleg)neszeszer, mosószappan
napkrém, szájra ajakír
ruhacsipesz
gyógyszerek
(fejfájásra, fogfájásra, megfázásra; negró..)kenőcs rovarcsípésre
Richtofit Sportkrém
konyharuha, evőeszközök, konzervnyitó
(nem kell, ha lehúzósakat veszünk)Sapka, kesztyű
(alpesi túránál)pár üres zacskó
fényképező
videókamera
hátizsák
(ebbe is pakolok)szerelőcucc: imbiszkulcskészlet, kulcsok, küllőhúzó, pumpa, 2 pótbelső, olajozó
első-, hátsó lámpa
kulacsok
egyszer sikerült itthon hagynom és
5 km-rel indulása után visszafordulni értükrögzítő gumipók /polip
zsebkendő, WCpapír
törlőrongy
annyi ennivaló, ami elfér a végén: süti, konzerv, kevés gyümölcs
Pezsgőtabletták (2 doboz)
címjegyzék, jegyzetfüzet, toll
Iratok, útlevél, nagykövetség címek
Pénz, bankkártyák
térképek
meredekségdiagramok
www.salite.chsebességmérő
utasbiztosítás (kártya)
sátor
polifoam, hálózsák
bringáskesztyű
bukósisak!